| Name | Chevron Pattern Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 300-3000mm |
| Tensile Strength | 8-25 MPa |
| Belt Thickness | 6mm To 60mm |
| Color | Black |
| Splicing Method | Hot Vulcanizing |
|---|---|
| Maximum Belt Width | 2400 Mm |
| Portability | Portable / Mobile |
| Maximum Belt Thickness | 50 Mm |
| Application | Conveyor Belt Joint And Repair |
| Name | Conveyor Idler Roller |
|---|---|
| Application | Bulk Material Handling |
| Frame Material | Galvanized Steel |
| For Bandwidth | 300-2400mm |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Name | Conveyor Idler Roller |
|---|---|
| Condition | New |
| Coating | Galvanized |
| Length | 200-2000 Mm |
| Color | Black,Red,Green Or Customized |
| Name | Steel Cord Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 300-2400mm |
| Thickness | 12-60mm |
| Color | Black |
| OEM | Acceptable |
| Name | Industrial Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Material | Natural Rubber And Steel Cord |
| Width | 300-2000mm |
| Thickness | 12-60mm |
| OEM | Acceptable |
| Name | Steel Cord Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Material | Natural Rubber And Steel Cord |
| Color | Black |
| Thickness | 12-60mm |
| Width | 200-2400mm |
| Name | Chevron Pattern Conveyor Belt |
|---|---|
| Reinforcement | Fabric Or Steel Cord Layers |
| Color | Black |
| Beltthickness | 6mm To 50mm |
| Beltwidth | Typically 400mm To 2000mm |
| Name | Nylon Fabric Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 200-2200mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Fabric Ply No. | 2-10 |
| Factory | Yes |
| Product Name | Bucket Elevator Conveyor Belt |
|---|---|
| Material | Natural Rubber And Steel Cord |
| Color | Black |
| Width | 200-2400mm |
| Thickness | 12-60mm |