| Name | Bucket Elevator Belts |
|---|---|
| Width | 200-2400mm |
| Thickness | 10-60mm |
| Tensile Strength | 8-25Mpa |
| Color | Black |
| Name | Elevator Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 300-2400mm |
| Thickness | 10-60mm |
| Structure | Rubber Cover And Steel Core Inside |
| Factory | Yes |
| Name | High Temperature Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 300mm To 6000mm |
| Thickness | 6mm To 60mm |
| Color | Black |
| Application | High Temperature Material Handling |
| Name | Heat Resistant Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 400mm To 2400mm |
| Thickness | 6mm To 50mm |
| Color | Black |
| Tensilestrength | 8 MPa To 25 MPa |
| Name | Chevron Pattern Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 300-3000mm |
| Belt Thickness | 6mm To 80mm |
| Reinforcement | Fabric Or Steel Cord Layers |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Name | Steel Cord Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 300-2400mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Inside Material | Steel Cord |
| Tensile Strength | 10-25Mpa |
| Width | 300-2400mm |
|---|---|
| Thickness | 10-60mm |
| Steel Cord No.. | 10-200 Pcs |
| OEM | Acceptable |
| Factory | Yes |
| Name | Heavy Duty Idler Rollers |
|---|---|
| Roller Diameter | 89 Mm |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Diameter | 57mm-1000mm |
| For Bandwidth | B500-B2400 |
| Name | Steel Idler Roller |
|---|---|
| Frame Material | Galvanized Steel |
| Roller Diameter | 89 Mm |
| Shaft Diameter | 25 Mm |
| Operatingtemperaturerange | -20°C To 200°C |
| Name | Steel Cord Elevator Belt |
|---|---|
| Width | 300-2600mm |
| Thickness | 12-60mm |
| Color | Black |
| Factory | Yes |