| Name | Bucket Elevator Belts |
|---|---|
| Width | 200-2400mm |
| Thickness | 10-60mm |
| Tensile Strength | 8-25Mpa |
| Color | Black |
| Name | Elevator Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 300-2400mm |
| Thickness | 10-60mm |
| Structure | Rubber Cover And Steel Core Inside |
| Factory | Yes |
| Name | High Temperature Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 300mm To 6000mm |
| Thickness | 6mm To 60mm |
| Color | Black |
| Application | High Temperature Material Handling |
| Name | Heat Resistant Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 400mm To 2400mm |
| Thickness | 6mm To 50mm |
| Color | Black |
| Tensilestrength | 8 MPa To 25 MPa |
| Name | Heat Resistant Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Material | Heat Resistant Rubber Compound |
| Thickness | 6mm To 50mm |
| Width | 400mm To 2400mm |
| Tensile Strength | 8 MPa To 25 MPa |
| Name | Large Angle Belt Conveyor |
|---|---|
| Belt Width | 300 - 2000mm |
| Installationtype | Fixed Or Mobile |
| Speed | Adjustable, Usually 0.5 To 6 M/s |
| Inclinationangle | Up To 90 Degrees |
| Name | Industrial Timing Belt |
|---|---|
| Width | 10-1800 Mm |
| Thickness | 3-30 Mm |
| Tensile Strength | 8-20 MPa |
| Color | Black,White,Red,Green Or Customized |
| Name | Timing Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 10-1800 Mm |
| Thickness | 3-20mm |
| Factory | Yes |
| Flexibility | High |
| Name | Corrugated Sidewall Conveyor |
|---|---|
| Belt Width | 300-2000mm |
| Thickness | 6-55mm |
| Sidewall Height | 40-300mm |
| Operating Temperature | -20°C To 60°C |
| Name | Steel Cord Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Material | Natural Rubber And Steel Cord |
| Color | Black |
| Width | 200-2000mm |
| Length | 50-200m/roll |