| Name | Bucket Elevator Belt Joint |
|---|---|
| Compatibility | Steel Cord Belt |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Belt Width | 200mm To 1800mm |
| Joint Type | Mechanical Fastener |
| Name | Conveyor Idler Roller |
|---|---|
| Condition | New |
| Coating | Galvanized |
| Length | 200-2000 Mm |
| Color | Black,Red,Green Or Customized |
| Name | PVC PU Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 100-2800mm |
| Ply | 2-5 |
| Thickness | 3-35mm |
| Material | PVC And PU |
| Name | Steel Cord Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 300-2400mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Inside Material | Steel Cord |
| Tensile Strength | 10-25Mpa |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-40mm |
| Sidewall Height | 60-400mm |
| Cleat Height | 40-380mm |
| Material | Rubber Or PVC |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-40mm |
| Sidewall Height | 60-400mm |
| Cleat Height | 40-380mm |
| Material | Rubber Or PVC |
| Name | Industrial Rubber Belts |
|---|---|
| Width | 300-2400mm |
| Thickness | 10-60mm |
| Color | Black |
| Material | Natural Rubber And Steel Cord |
| Name | PVC PU Conveyor Belt |
|---|---|
| Material | PVC And PU |
| Belt Width | 100-2000mm |
| Ply | 2 - 8 |
| Thickness | 3-60mm |
| Name | Chevron Pattern Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 300-3000mm |
| Belt Thickness | 6mm To 80mm |
| Reinforcement | Fabric Or Steel Cord Layers |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Name | Belt Joint Machine |
|---|---|
| Splicing Method | Hot Vulcanizing |
| Maximum Belt Width | 2000 Mm |
| Heating Time | 5-10 Minutes |
| Portability | Portable / Mobile |