| Name | Steel Cord Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 300-2400mm |
| Thickness | 12-60mm |
| Color | Black |
| OEM | Acceptable |
| Name | Nylon Fabric Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 200-2200mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Fabric Ply No. | 2-10 |
| Model No. | EP200 |
| Name | Heavy Duty Rubber Belt |
|---|---|
| Width | 200-2200mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Steel Cord No.. | 10-200 PCS |
| Factory | Yes |
| Name | EP Conveyor Belts |
|---|---|
| Model NO. | EP200 |
| Width | 200-2200mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Fabric Ply No. | 2-10 |
| Name | EP200 Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 300-2400mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Fabric Ply | 2-10 |
| OEM | Accept |
| Name | Heat Resistant Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Thickness | 6mm To 50mm |
| Width | 400mm To 2400mm |
| Color | Black |
| Tensilestrength | 8 MPa To 25 MPa |
| Name | Timing Conveyor Belt |
|---|---|
| Factory | Yes |
| Width | 10-1800 Mm |
| Length | OEM |
| Temperature Range | -20°C To150°C |
| Name | Synchronous Timing Belt |
|---|---|
| OEM | Accept |
| Flexibility | High |
| Temperaturerange | -20°C To 80°C |
| Width | 10-2000 Mm |
| Name | Steel Cord Elevator Belt |
|---|---|
| Width | 300-2600mm |
| Thickness | 12-60mm |
| Color | Black |
| Factory | Yes |
| Name | Rubber Conveyor Belt Jointing Machine |
|---|---|
| Splicing Method | Hot Vulcanizing |
| Maximum Belt Width | 2000 Mm |
| Portability | Portable / Mobile |
| Maximum Belt Thickness | 35 Mm |