| Name | Elevator Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 300-2400mm |
| Thickness | 10-60mm |
| Structure | Rubber Cover And Steel Core Inside |
| Factory | Yes |
| Name | High Temperature Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 300mm To 6000mm |
| Thickness | 6mm To 60mm |
| Color | Black |
| Application | High Temperature Material Handling |
| Name | Heat Resistant Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Thickness | 6mm To 50mm |
| Width | 400mm To 2400mm |
| Color | Black |
| Tensilestrength | 8 MPa To 25 MPa |
| Name | Heat Resistant Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 400mm To 2400mm |
| Thickness | 6mm To 50mm |
| Color | Black |
| Tensilestrength | 8 MPa To 25 MPa |
| Name | Timing Conveyor Belt |
|---|---|
| Factory | Yes |
| Width | 10-1800 Mm |
| Length | OEM |
| Temperature Range | -20°C To150°C |
| Name | Chevron Pattern Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 300-3000mm |
| Belt Thickness | 6mm To 80mm |
| Reinforcement | Fabric Or Steel Cord Layers |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Name | Steel Cord Rubber Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | 300-2400mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Inside Material | Steel Cord |
| Tensile Strength | 10-25Mpa |
| Name | Corrugated Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Thickness | 6mm To 55mm |
| Sidewall Height | 60mm To 300mm |
| Cleat Height | 50mm To 280mm |
| Load Capacity | Varies By Belt Size And Strength |
| Name | Corrugated Sidewall Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 300mm To 2200mm |
| Belt Thickness | 6mm To 55mm |
| Sidewall Height | 60mm To 300mm |
| Cleat Height | 50mm To 280mm |
| Splicing Method | Hot Vulcanizing |
|---|---|
| Maximum Width | 2500 Mm |
| Portability | Portable / Mobile |
| Maximum Thickness | 80 Mm |
| Application | Conveyor Belt Joint And Repair |