| Name | Heat Resistant Conveyor Belts |
|---|---|
| Color | Black |
| Application | High Temperature Material Handling |
| Width | 400mm To 2400mm |
| Tensilestrength | 8 MPa To 25 MPa |
| Name | Corrugated Sidewall Conveyor Belt |
|---|---|
| Belt Width | 500mm To 2200mm |
| Belt Thickness | 5mm To 60mm |
| Sidewall Height | 50mm To 300mm |
| Cleat Height | 40mm To 280mm |
| Name | Nylon Fabric Conveyor Belt |
|---|---|
| Width | Up To 2400mm Or Customized |
| Thickness | 5-50mm |
| Core Material | EP (Polyester)/Nylon Fabric |
| Temperaturerange | -20°C To +300°C |
| Name | Steel Idler Roller |
|---|---|
| Frame Material | Galvanized Steel |
| Roller Diameter | 89 Mm |
| Shaft Diameter | 25 Mm |
| Operatingtemperaturerange | -20°C To 200°C |
| Name | Heavy Duty Rubber Belt |
|---|---|
| Width | 200-2200mm |
| Thickness | 10-50mm |
| Steel Cord No.. | 10-200 PCS |
| Factory | Yes |
| Name | Bucket Elevator Belts |
|---|---|
| Width | 200-2400mm |
| Thickness | 10-60mm |
| Tensile Strength | 8-25Mpa |
| Color | Black |
| Name | Synchronous Timing Belt |
|---|---|
| OEM | Accept |
| Flexibility | High |
| Temperaturerange | -20°C To 80°C |
| Width | 10-2000 Mm |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-40mm |
| Sidewall Height | 60-400mm |
| Cleat Height | 40-380mm |
| Material | Rubber Or PVC |
| Belt Width | 300-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-40mm |
| Sidewall Height | 60-400mm |
| Cleat Height | 40-380mm |
| Material | Rubber Or PVC |
| Name | Steel Cord Elevator Belt |
|---|---|
| Width | 300-2600mm |
| Thickness | 12-60mm |
| Color | Black |
| Factory | Yes |