| Name | Silicone Rubber Molding Machine |
|---|---|
| Machinetype | Hydraulic/Mechanical Vulcanizing Press |
| Control Method | PLC Control |
| Temperaturerange | 0-300°C |
| Plate Material | 45# Steel |
| Belt Width | 500mm To 2000mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6mm To 55mm |
| Sidewall Height | 60mm To 300mm |
| Cleat Height | 50mm To 280mm |
| Core Material | Polyester/Nylon Fabric |
| Belt Width | 500mm To 2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6mm To 70mm |
| Sidewall Height | 60mm To 300mm |
| Cleat Height | 50mm To 280mm |
| Core Material | Polyester/Nylon Fabric |
| Belt Width | 500-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-80mm |
| Sidewall Height | 60-300mm |
| Cleat Height | 40-280mm |
| Cleat Spacing | OEM |
| Belt Width | 200mm To 2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-90mm |
| Application | Material Handling In Mining, Agriculture, And Industry |
| Durability | Long Service Life Under Heavy Load |
| Customizable | Acceptable |
| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-90mm |
| Sidewall Height | 60-400mm |
| Cleat Height | 40-380mm |
| Factory | Yes |
| Belt Width | 500-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 6-80mm |
| Sidewall Height | 60-300mm |
| Cleat Height | 40-280mm |
| Cleat Spacing | OEM |
| Belt Width | 200-2800mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 10-40mm |
| Tensile Strength | 630-5400 N/mm |
| Material | Rubber Cover And Steel Cord |
| OEM | Yes |
| Working Width | 200-2500mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 12-45mm |
| Material | High-strength Steel Or Rubber Compound |
| Customizable | Acceptable |
| Joint Type | Mechanical Fastener Or Vulcanized Joint |
| Belt Width | 300-3000mm |
|---|---|
| Belt Thickness | 5-40mm |
| Sidewall Height | 60-400mm |
| Cleat Height | 40-380mm |
| Fabric Ply | 2-10 |