| Belt Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 6-80mm |
| Fabric Ply | 2-10 |
| OEM | Accept |
| Certificate | ISO9001,CE Etc |
| Name | Rubber Vulcanizer Machine |
|---|---|
| Machine Type | Hydraulic |
| Quality Guarantee | 1 Year |
| Plate Material | 45# Steel |
| Hs Code | 8477.8000 |
| Name | Industrial Rubber Sheet |
|---|---|
| Condition | New |
| Color | Black |
| Width | 300-2200mm |
| Tensile Strength | 8Mpa~25Mpa |
| Name | Bucket Elevator Belt Joint |
|---|---|
| Compatibility | Steel Cord Belt |
| Operating Temperaturerange | -20°C To 200°C |
| Belt Width | 200mm To 1800mm |
| Joint Type | Mechanical Fastener |
| Name | Silicone Rubber Molding Machine |
|---|---|
| Machinetype | Hydraulic/Mechanical Vulcanizing Press |
| Control Method | PLC Control |
| Temperaturerange | 0-300°C |
| Plate Material | 45# Steel |
| Width | 300-2500mm |
|---|---|
| Thickness | 10-40mm |
| Tensile Strength | 8-25Mpa |
| Factory | Yes |
| OEM | Accept |
| Name | High Density Rubber Sheet |
|---|---|
| Width | 300-2000mm |
| Color | Black |
| Working Temperature | -60°C~120°C |
| Tensile Strength | 6Mpa~25Mpa |
| Product Name | Elevator Belt Joint |
|---|---|
| Operatingtemperaturerange | -20°C To 200°C |
| Belt Width | 200mm To 2000mm |
| Joint Type | Vulcanizing |
| Material | High Strength Aluminum Alloy |
| Name | Conveyor Roller Lagging |
|---|---|
| Width | 100-1800mm |
| Thickness | 10mm - 30mm |
| Color | Black |
| Factory | Yes |
| Name | Conveyor Idler Roller |
|---|---|
| Rollerdiameter | 89 Mm |
| Operatingtemperaturerange | -20°C To 200°C |
| For Bandwidth | 300-2400mm |
| Color | Red,Green,Black Or Customized |